BU GURUR HEPİMİZİN
18 Ocak 2021

Ant Yapı olarak uluslararası bir gurur daha yaşadık. Saygın inşaat sektörü dergisi ENR tarafından açıklanan ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde, 80’inci sırada yer aldık.

Amerikan ENR (Engineering NewsRecord) dergisinin her yıl yayımladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde Ant Yapı olarak bu yıl 80’inci sırada yer aldık. Böylece geçen sene 86’ncı olduğumuz listede altı basamak yukarı tırmandık. Bugüne kadar başta Türkiye, İngiltere, Rusya ve ABD olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde toplam 10 milyon metrekarenin üzerinde proje gerçekleştirdik. Global projelerimizin başarısıyla ENR listesinde 10 yılı aşkın süredir yer almanın ve her geçen yıl sıralamada daha yukarı tırmanmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnşaat sektörü için haberler, analizler, veriler ve görüşler sunan haftalık bir yayın olan ENR, dünyada sektörün en yetkili yayınlarından biri olarak kabul ediliyor. Müteahhitlerin ülke dışı faaliyetlerinden elde ettikleri gelirler esas alınarak hazırlanan ve bu yıl 20 Ağustos 2020’de yayımlanan listede Türkiye’den 44 firma yer alıyor. Ülkemiz toplam firma sayısı açısından, önceki yıllarda olduğu gibi 2020’de de ikinci sıradaki yerini koruyor. Firma sayısına göre listenin birinci sırasında yer alan ülke ise 74 firmayla Çin Halk Cumhuriyeti.

ANT YAPI AILESININ BAŞARISI

Listedeki 44 Türk firmasının toplam 21,6 milyar dolarla uluslararası pazardan yüzde 4,6 pay aldığı görülüyor. Uluslararası gelirlere göre 2020 yılı listesinde yedinci sırada yer alan Türkiye, böylece bir önceki yıldaki yerini korudu. Bu rakamla Türkiye; İtalya, İngiltere ve Japonya’nın önünde yer alıyor. Birinci sıradaysa 120 milyar dolarla yine Çin geliyor. 10 yılı aşkın süredir ENR 250 listesinde dünyanın en büyük inşaat şirketleri arasında sıralanan firmamızın bu istikrarlı başarısında Ant Yapı ailesinin her bir üyesinin katkısı var. Bu vesileyle dünyanın dört bir yanındaki çalışma arkadaşlarımıza emekleri için teşekkürü de borç biliriz.